Bezinwazyjna konstrukcja montażowa do modułów fotowoltaicznych

Konstrukcja bezinwazyjna

Najczęstszym sposobem montażu w naszej branży jest przytwierdzenie szyn nośnych za pomocą wkrętów do krokwi, czasami jednak musimy stosować bezinwazyjne systemy montażu, które wymagają dodatkowych obliczeń.

Na zdjęciu prezentujemy właśnie realizację, w której moduły umieściliśmy na szynach, bez ingerencji w poszycie dachu. W takim przypadku przed przystąpieniem do montażu instalacji niezwykle istotną rzeczą było odpowiednie wyliczenie obciążenia dla konstrukcji.

Przy naszych realizacjach korzystamy m.in. z produktów niemieckiej firmy K2 System Gmbh.

W przypadku tej realizacji zdecydowaliśmy się na moduły fotowoltaiczne marki JA SOLAR, jednego z największych producentów z branży. 

Dodatkowym problemem okazał się drugi poziom budynku od strony południowej. Biorąc pod uwagę zacienienie, oraz kwestie bezpieczeństwa przeciwpożarowego moduły zostały odsunięte na północną część budynku. Dodatkowo rzędy południowe  wyposażyliśmy w optymalizatory, ograniczające straty energii.

Konstrukcja bezinwazyjna
Fragment z projektu K2 Design, który umożliwia wyliczenie odpowiedniego obciążenia konstrukcji montażowej

Należy pamiętać, iż instalacja fotowoltaiczna nie składa się tylko z modułów i falownika. Każdy element powinien być dobrany, tak aby zapewniać możliwe najwyższe uzyski. Jednocześnie należy zapewnić długą trwałość całej instalacji. Zwłaszcza że w  OZE Group nie wymagamy od klientów żadnych dodatkowo płatnych serwisów, aby utrzymać gwarancję.