Chcielibyśmy dzisiaj wyjaśnić kilka kwestii odnośnie pytań które często dostajemy, dla łatwiejszego zobrazowania postaramy się przedstawić na przykładzie zalety naszych rozwiązań. Zaczynamy od tematu najbardziej gorącego obecnie czy warto zakładać solary czy lepiej zainwestować w fotowoltaikę?
 

Przykład:

Gmina X dostaje dofinansowanie na założenie solarów do grzania wody, Pan Zygmunt dostaje propozycje z Urzędu Gminy założenia dwóch solarów z finansowaniem gminy w wysokości 70%. Radość oczywiście jest ogromna, ale krótka, w drugim zdaniu pani z Gminy tłumaczy, iż pozostałe 30% to kwota aż  5000 zł.

Pan Zygmunt może nie jest profesorem matematyki, ale pieniądze swoje umie liczyć i dlatego zaczyna dodawać. Na potrzeby jego dwuosobowego gospodarstwa przyjmuje się iż potrzeba 100 litrów wody dziennie (50l na osobę), do podgrzania tej wody zużyje rocznie ok 1500 kWh. Licząc, że całość musi odzyskać z magazynu energii od swojego dostawcy potrzebna mu będzie instalacja fotowoltaiczna 2kW. Koszt instalacji PV 2,5kW to ok. 12 000 zł, odejmując mój prąd (5000 zł) i  ulgę termomodernizacyjna (17% od pozostałem kwoty) jego wydatki zamkną się w kwocie 5900 zł.

Różnica zatem wynosi zaledwie 900 zł, a co zyskuje Pan Zygmunt?

1.     Kolektory solarne podgrzewają wodę w określonych warunkach atmosferycznych, tzn przy odpowiednim nasłonecznieniu, w przypadku pochmurnej pogody może się okazać, że nasz inwestor będzie musiał podgrzewać wodę z innego źródła, co wygeneruje dodatkowe koszty. Rocznie może to być 500 zł -1000zł. Prąd wyprodukowany z modułów fotowoltaicznych można gromadzić w magazynach energii udostępnionych przez dostawców energii i odzyskiwać go nawet kiedy nasza instalacja PV nic nie produkuje.

2.     Instalacja solarna pracuje na bazie glikolu, którego poziom trzeba kontrolować i uzupełniać, poza tym przy tych instalacjach zamawia się coroczne płatne przeglądy, aby utrzymać warunki gwarancji – i glikol i serwis to kolejne koszty 200-300 zł rocznie. Instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa i nie wymaga przeprowadzania płatnych serwisów, ani uzupełniania czegokolwiek, aby zachować 25 letni okres gwarancji na uzysk.

3.     Kolektory słoneczne służą tylko i wyłącznie do podgrzewania wody i energia przez nie wytwarzana nie może być wykorzystywana do żadnych innych celów. Modułu PV wytwarzają z promieni słonecznych energię elektryczną, którą można zużytkować nie tylko na grzanie wody, ale na szereg urządzeń domowych, takich jak piekarnik, pralka, zmywarka, żelazko etc.

4.     Instalacja finansowana przez środki pozyskane przez gminę przez przynajmniej 5 lat jest własnością gminy, a nie inwestora i ten pomimo, że ma zamontowaną ją na swojej własności nic z nią nie może zrobić – nie wspominając już o fakcie, że w takim przypadku zgłoszenie reklamacji musi być zgłaszane do Urzędu Gminy co  może być dosyć problematyczne. Przy indywidulnym zakupie instalacji PV te problemy nie istnieją

5.     W przypadku dofinansowania Gmina rozstrzyga przetarg wybór pada na jednego wykonawcę, który zazwyczaj nie daje możliwości decyzji klientom jaki panel chcą wybrać, jakiego producenta falownika etc., tylko zgodnie z ideą cena czyni cuda proponuje tanie rozwiązania, które pozwolą mu możliwie dużo zarobić. Przy zakupie indywidualnym klient może wybierać spośród ofert kilku firm, samemu decydując komu zaufać i kto oferuje mu najlepszy jakościowo sprzęt i najbardziej wydajną instalację.

 

Pan Zygmunt rozważył wszystko i podjął decyzję, której nie zdradzimy, żeby każdy sam mógł ocenić jaką decyzję podjąłby będąc na miejscu naszego wyimaginowanego inwestora.